ISIDORUS Lednica 2000
Dzisiaj jest wtorek, 1. kwietnia 2025    
Logowanie | Rejestracja







Najnowsze:
XIII Lednica
O Lednicy 2000
Powrót Powrót
Historia i powstanie Lednicy 2000 Drukuj
wtorek, 24 lutego 2009, 15:05
Dodał: (Admin)
Lednicka Ryba, czyli Brama Trzeciego Tysiąclecia jest unikalnym pomysłem kulturotwórczym, współczesnym, a jednocześnie wpisującym się w historię tego miejsca, przez nie zaś -w historię całego kraju. Okolice, o których mowa to brzegi jeziora lednickiego; na jego wyspie ocalałe tysiącletnie mury najstarszej siedziby Piastów, w której, jak głosi legenda, narodził się Bolesław Chrobry. Tu, być może rezydował pierwszy polski biskup, a jezioro z pewnością było pierwszą i największą polską chrzcielnicą, przeznaczoną dla wszystkich. Elita przyjmowała wiarę w Chrystusa w książęcej kaplicy, w której ruinach zachowały się chrzcielne baseny. lednicka wyspa to także historyczny pomost pomiędzy Wschodem i Zachodem, metaforycznie wyrażający miejsce Polski w Europie. Cesarz Otto III w roku 1000 przybył tu wielkim mostem prowadzącym od zachodu, od strony Poznania. Mostem wiodącym ze wschodu przybyli duchowni, przynoszący prawosławny krzyż -relikwiarz, sławny lednicki pektorał. Tak właśnie na Lednicy rozpoczęła się historia Polski jako jednej z integralnych, a zarazem odrębnych części chrześcijańskiej Europy.

Logo Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży
Logo Ogólnopolskich Spotkań Młodzieży
Lednica 2000

Około 1000 lat później, w roku 1997 myśl o rozwinięciu współczesnego dialogu z młodym pokoleniem, płodnego na płaszczyźnie religijno-kulturowej, zakorzeniła się właśnie na polu lednickim, u progu źródeł przeszłości, a w wymiarze czasowym u progu nowego tysiąclecia. Jan Paweł II poprzez swoje liczne wypowiedzi do młodych jest inspiratorem powstania tego dzieła, jego zaś ojcowskie zainteresowanie przejawia się chociażby w corocznym przesłaniu, jakie kieruje do zgromadzonych na nabożeństwach lednickich, w formie pisemnej, nagrania dźwiękowego czy wreszcie taśmy video. Szczególnym wyrazem papieskiej obecności na Polach była osobista "asysta z powietrza" w roku 1997, kiedy to Jan Paweł II błogosławił uczestników z kołującego nad nimi helikoptera.

Powołaniem spotkań lednickich jest przeżycie bogactwa wiary i kultury chrześcijańskiej dzięki przywołaniu bogatej symboliki -miejsca i czasu, ale również i tej zawartej w tradycji biblijnej oraz faktów składających się na narodową tożsamość naszej wiary. Obecność relikwii Świętego Wojciecha, wykonanie pieśni "Bogurodzica" wobec obrazu Matki Boskiej Jamneńskiej -Matki Niezawodnej Nadziei , wsparte obecnością Prymasa Polski i biskupów zwraca uwagę uczestników nabożeństwa od korzeni, poprzez działalność Kościoła w stronę poszukiwanej Prawdy, którą jest Bóg. Wielość wątków i ponadczasowość to obok charakterystycznych oraz często niekonwencjonalnych środków wyrazu najważniejsze cechy, które czynią z Lednicy zjawisko bez precedensu.

Lednica, realizując początkowo program przygotowań do Wielkiego Jubileuszu poprzez liturgię trzech nabożeństw: do Boga Ojca, do Syna i Ducha Świętego, a następnie stanowiąc integralną część obchodów Millenium chrześcijaństwa stworzyła nową jakość, która jest solidnym fundamentem dla rozwinięcia działalności w rzeczywistości Trzeciego Tysiąclecia. Działalność ta, odnosząca się do samych spotkań już teraz poprzez funkcjonowanie tzw. Ambasad Lednicy nabiera charakteru całorocznego programu, którego punktem kulminacyjnym są nabożeństwa w Wigilię Zesłania Ducha Świętego. Będąc charyzmatycznym miejscem naszej historii, a także stałym elementem narodowego dziedzictwa, Lednica domaga się trwania i twórczej kontynuacji we współczesnej kulturze. Projektowany ośrodek może się zaś stać niezwykłym uzupełnieniem Szlaku Piastowskiego, punktem wymiany doświadczeń młodzieży różnych narodów, a dla Polaków - żywym źródłem kontaktu z własną tożsamością wpisaną w tożsamość Europejczyka - chrześcijanina. Nadzieją na przyszłość!


źródło: www.lednica2000.pl




Więcej informacji o poszczególnych spotkaniach Lednica 2000 znajdziesz na stronie:

www.lednica2000.pl


Ludzie onet.pl Digg Del.icio.us Technorati Wykop Śledzik Blip Flaker Facebook Tweeter Google Bookmarks Pinger


Waszym zdaniem: Dodaj komentarz Zobacz wszystkie (0)
Aby dodać komentarz, proszę się zalogować.
Logowanie:
Użytkownik: Hasło: Pamiętaj!   
   Zarejestruj się
Nie ma jeszcze żadnych komentarzy. Twój może być pierwszy.

Na skróty:

Polecamy:

Stopka wydawnicza:

© 2002-2015 Chrześcijański Portal Świętego Izydora
Patrona Internetu i Internautów, ISSN 1803-1285
Wydawca:
Consociatio S. Isidori Hispalensis, o.s.
Redaktor naczelny:
Tomasz Adam Kaniewski
Adres redakcji:
Redakcja Portalu św. Izydora,
skrytka pocztowa 59,
57-350 Kudowa Zdrój
Konto bankowe:
Fortis Bank Polska, O/Wrocław
73 1600 1156 0004 0601 7389 6080
Projekt i wykonanie:


Česká verze Wersja polska

0.01186800