Najnowsze: Ciasta, ciasteczka Dania mięsne Desery Makarony, kasze i ryż Na grilla Napoje Przekąski Przetwory Ryby i owoce morza Sałatki i surówki Sosy Warzywa i grzyby Zupy Diety Inne Savoir-vivre Porady gospodyń |
Powrót
Estetyczne i praktyczne nakrycie stołu niedziela, 16 listopada 2008, 18:15 Dodał: Tomasz Adam Kaniewski (Kalasancjusz) Na co dzień w pośpiechu chwytamy za talerz, nakładamy jedzenie i jemy gdzie popadnie - na tapczanie, przy biurku, na stojąco ... Jednak od czasu do czasu zasiadamy czy to z rodziną czy z przyjaciółmi do jednego stołu. Jeśli to my mamy przygotować stół, to często pierwszym pytaniem jest "Jak nakryć, żeby było i ładnie i praktycznie?".
Przy nakrywaniu do stołu warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych zasad.
Śniadanie
Spożywanie uroczystego śniadania wiąże się przede wszystkim z doborem sztućców i talerzy do dań, które planujemy spożywać. Jeśli jest to śniadanie składające się z np. jajecznicy, pieczywa i masła, należy każdemu przygotować płytki talerz, widelec, nóż do masła, łyżeczkę. Często podajemy też talerzyk deserowy do pieczywa, aby np. nie rozkrajać pieczywa nad jajecznicą, bo może się stać, że przez przypadek spadnie nam do niej, a wtedy ... potrafimy sobie wyobrazić.
Obiad - główny posiłek
Posiłek przygotowany w porze obiadowej, kiedy jeszcze słońce na niebie, będzie na pewno lepiej smakował, kiedy zostanie podany na białym lub jasnym nakryciu. Biały, wyprany i pachnący obrus bez plam to najlepsza podstawa nakrycia do stołu. Na pokrytym obrusem stole możemy postawić wazony z kwiatami, ale należy pamiętać o tym, aby nie zasłaniały nam one osób siedzących razem z nami przy stole.
Przystępujemy do układania talerzy. Najpierw płytki duży talerz do głównego dania, na nim stawiamy "miseczki" na zupę (ładnie będzie wyglądać, jeśli będą miały podstawki). Pomiędzy każde naczynie można włożyć serwetkę, wówczas unikniemy obijania się talerza o talerz a jednocześnie pomożemy poprzez to osobie obsługującej, mianowicie kiedy będzie od nas odbierać talerze, nie ześlizną się.
Kolejną czynnością podczas nakrywania stołu jest układanie sztućców. Ta czynność sprawia często najwięcej problemów. Przed położeniem kolejnych sztućców na stole, warto każde z nich wypolerować czystą ściereczką. Po lewej stronie talerzy kładziemy widelec. Po prawej stronie najpierw nóż (bliżej talerzy), następnie łyżkę. Małą łyżeczkę kładziemy nad talerzami "rękojeścią" w prawą stronę. Szklankę na napój stawiamy nad nożem i łyżką z prawej strony.
Kolacja
Ustawianie talerzy oraz sztućców jest takie samo jak do obiadu. Na stole możemy rozłożyć ciemny obrus. Na obrusie można postawić świeczniki ze świecami, aby wieczornemu posiłkowi dodawały przyjemnej atmosfery.
Dodatkiem nakryć stołowych na pewno są serwetki. Na pewno ładniej wygląda kiedy są one płócienne a nie papierowe. Serwetkę można położyć po lewej stronie talerzy obok widelca lub ładnie wykonaną dekoracyjnie na talerzach. Serwetkę dużą płócienną rozkłada się na kolanach, a po posiłku nie składa, lecz nieco zmięta kładzie obok nakrycia.
|