Nowa podstawa programowa to nowa jakość w edukacji poniedziałek, 14 kwietnia 2008, 15:00 Dodał: (Admin) Projekt nowej podstawy programowej zawiera zobowiązanie państwa, że szkoła nauczy dziecko określonych treści, a nie jak dotychczas, że tylko będzie je uczyła nie ręcząc za skutek - powiedział Minister Zbigniew Marciniak podczas briefiengu prasowego 14 kwietnia br.
Projekt podstawy programowej, nad którą pracuje zespół 100 ekspertów, którzy na prośbę MEN zgodzili się uczestniczyć w tych pracach, napisany jest po raz pierwszy w języku wymagań tzn. jasno określa, czego należy wymagać od ucznia na kolejnych etapach edukacji.
Pierwsza wersja dokumentu została upubliczniona na stronie MEN www.reformaprogramowa.men.gov.pl. Minister Marciniak podkreślił, że głównym celem, jaki resort chciał osiągnąć podając treść dokumentu do wiadomości publicznej jest poddanie go szerokim konsultacjom.
Obecny na briefingu Profesor Sławomir Żurek z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, kierujący zespołem pracującym nad podstawą programową z dziedzin humanistycznych w tym z języka polskiego odniósł się do dyskusji na temat kanonu lektur szkolnych.
Profesor tłumaczył, że uczeń ma przede wszystkim nauczyć się analizować i rozumieć teksty kultury. Podkreślił też role nauczyciela, który w nowych warunkach funkcjonowania szkoły, powszechnego szumu informacyjnego, powinien umieć rozbudzić w uczniach ciekawość i zachęcić ich do czytania.
Zarówno Minister Zbigniew Marciniak jak i Profesor Sławomir Żurek zaznaczyli, że zawarty w upublicznionym projekcie spis lektur jest jedynie propozycją, poddaną pod konsultacje.
Profesor Sławomir Żurek podkreślał, że na program nauczania języka polskiego, w tym i na spis lektur, w gimnazjum i w liceum trzeba patrzeć całościowo. - Na tym polega m.in. zmiana, że łączymy programowo gimnazjum i liceum. To znaczy, że pewnie lektury nie występują w liceum, bo uczeń już je przeczytał w gimnazjum. - podkreślał Minister Z. Marciniak.
- W szkole podstawowej można czytać z uczniami Kubusia Puchatka. Nikt tego nie zabrania - powiedział profesor Sławomir Żurek, wyjaśniając, że nie zaproponowano w ogóle kanonu lektur dla klas I-III, po to właśnie, aby to nauczyciel dokonał mądrego wyboru.
Zarówno Pan Minister Zbigniew Marciniak, jak i Pan Profesor Sławomir Żurek podkreślali, że uczenie języka polskiego jest tak samo trudne, jak uczenie matematyki czy chemii, dlatego program nauczania i listę lektur powinni układać specjaliści, a nie politycy, ministrowie czy dziennikarze. Obaj Panowie zwrócili się do nauczycielek i nauczycieli polonistów o opinię i merytoryczny głos w tej dyskusji, ponieważ to oni najlepiej wiedzą czego i jak nauczać.
Zbieraniu opinii ma tez służyć ankieta dostępna na stronie internetowej. - Chcemy poznać opinie na temat proponowanych zmian, dlatego zwróciliśmy się do środowisk oświatowych, nauczycieli, rodziców o zgłaszanie za pośrednictwem ankiet wszelkich uwag i propozycji - powiedział Minister. Dodając - wszystkie nadesłane opinie zostaną przeanalizowane przez ekspertów pracujących nad zmianami.
Do tej pory internauci wypełnili 380 ankiet. - Jest to zaledwie 1 proc tych, którzy pobrali materiały. Wynika z tego, że zaproponowane zmiany nie budzą kontrowersji. - mówił w czasie briefing Minister Zbigniew Marciniak.
***
10 kwietnia Ministerstwo Edukacji Narodowej na stronie www.reformaprogramowa.men.gov.pl ogłosiło pierwszą wersję projektu nowej podstawy programowej. Ze strony można pobrać materiały dotyczące proponowanych zmian oraz zabrać głos w dyskusji wypełniając ankietę. Statystyki odwiedzin strony internetowej wskazują, że zainteresowanie projektem jest duże. W ciągu jedynie czterech pierwszych dni od uruchomienia strony, materiały dotyczące konsultowanego projektu zostały pobrane 41 600 razy.
źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej
|