Najnowsze: Wydarzenia kulturalne Rozgłośnie radiowe Telewizja Internet |
Powrót
„Boże młyny”: krzyże i kapliczki przydrożne na pograniczu kudowsko-nachodzkim wtorek, 14 kwietnia 2009, 16:20 Dodał: (Admin) J. E. Ks. Biskup Świdnicki prof. Ignacy Dec
Referat Pielgrzymkowo-Turystyczny Świdnickiej Kurii Biskupiej
Księża Dziekani Kudowy Zdroju
Prezydent Miasta Świdnicy
Starosta Kłodzki
Burmistrz Kudowy Zdroju
Unia Uzdrowisk Polskich
Muzeum Ziemi Kłodzkiej
Muzeum Regionalne w Nachodzie
Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie Zdroju
Dyrekcja Parku Narodowego Gór Stołowych w Kudowie Zdroju
Uprzejmie zapraszają na wernisaż i uroczyste otwarcie wystawy p.t.
„Boże młyny”: krzyże i kapliczki przydrożne
na pograniczu kudowsko-nachodzkim
(na tropach dziedzictwa kulturowego ziemi kłodzkiej)
Otwarcie wystawy będzie miało miejsce w Kudowie Zdroju w sali koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych w piątek 1 maja 2009 r. o godzinie 15-ej.
Autorem fotografii i koncepcji wystawy jest ks. prof. ndzw. dr hab. Tadeusz Fitych. Zawiera ona fotografie, mapki, wykresy, świadectwa oraz syntezy historyczno-kulturowe n.t. ponad 200 obiektów małej architektury sakralnej.
Wystawa będzie otwarta do 31 maja w Kudowie Zdroju w godzinach 8:00 - 20:00, po czym odwiedzi szereg miast polskich i czeskich.
W programie otwarcia:
moderowany dialog z Autorem wystawy, Zespołem realizatorów i przedstawicielką mecenatu na rzecz kapliczek przydrożnych;
mini koncert: Trio „Viatori” w składzie Małgorzat Fiedler – skrzypce, Zenon Singel – organy, Ryszard Fiedler – dyrygent, gitara, wiolonczela, wykonają utwór: J.F. Händla „Chakonne” i „Aria d-mol” oraz „Ave Maria” J. S. Bacha – S. Gounoda.
Cel przedsięwzięcia ma trojaki charakter:
* złożenie hołdu Janowi Pawłowi II, przy szlaku turystycznym z Jego imieniem (znajduje się tam wiele kapliczek), z okazji czwartej rocznicy odejścia do Domu Ojca oraz z racji inauguracji sezonu turystyczno-pielgrzymkowego 2009
* inwentaryzacja, kompleksowa informacja m.in. poprzez wydanie książki-albumu na rzecz tożsamości miasta i rozwoju turystyki kulturowej
* opracowanie programów z myślą o rewitalizacji oraz ratowaniu zniszczonych krzyży i kapliczek przydrożnych.
Autor fotografii: ks. Tadeusz Fitych: "Przydrożna kapliczka Matki Bożej w Brzozowiu;
Grupa Ukrzyżowania w Kudowie Zdroju – Czermnej"
Niechaj o kapliczkach przemówią do nas znani i wybitni profesorowie zasłużeni dla etnologii, antropologii kulturowej oraz kultury ludowej:
Tadeusz Seweryn (•1894 †1975) już w latach 50-tych twierdził, iż „kapliczki są na wsi czymś tak naturalnym, że nawet nie docieka się przyczyny ich powstania. Są, gdyż były – tak jak drzewa, ziemia i obłoki na niebie”; /…/ „są modlitwą ludu /.../ rzezaną w drzewie lub kutą w kamieniu: materializacją uniesienia serc pobożnych”, w konsekwencji są to „perły krajobrazu”.
Wiktor Zin (•1925 †2007) napisał m.in., kapliczki to „akty strzeliste naszego krajobrazu” (obszerniejsza wypowiedź w albumie „Opowieści o polskich kapliczkach, 1997”).
Aleksander Jackowski (•1920) napisał, że kapliczki krzyże pokutne, krzyże i figury przydrożne, Nepomuceny, świątki, wśród przestrzeni pól i wijących się dróg ginących w oddali, są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu. Przeciwstawiały się one szarej codzienności „wznosząc się ku niebu jak strzeliste akty modlitwy, świadectwa pobożności ludu, który je stawiał w podzięce za doznane łaski, na pamiątkę ważnych wydarzeń”.
Podejmując ton wypowiedzi przytoczonych profesorów, stwierdzamy, że Polska, a także Ziemia Kłodzka („Kraina Pana Boga”, Herrgottsländchen, Grafschaft Glatz), była i jest krajem ludzi wierzących. Ta niekwestionowana prawda odzwierciedla się również w kudowsko-nachodzkim, wiejskim i miejskim krajobrazie. Rodzimy się, żyjemy i umieramy pośród kościołów, cmentarzy, kapliczek i krzyży przydrożnych. I choć wydawać by się mogło, że czas tych krzyży i kapliczek skończył się, że są one reliktami przebrzmiałej i zamierzchłej obyczajowości, że obumierają na swój sposób, murszejąc i próchniejąc, tak jednak nie jest. W dobie macdonaldyzmu i globalizacji, komputerów i podróży kosmicznych, wieżowców oraz banków piękniejszych niż świątynie, nadal wznosimy kapliczki i nisze, ustawiamy krzyże obok swych domów, na placach fabryk i miast, pośród pól i łąk, wzgórz i zagonów. Ich estetyka jest już jednak inna.
Wystawa „Boże młyny” jest zarówno próbą zachowania w pamięci ginącego piękna i wartości które ono ze sobą niesie. Jest ukierunkowanym spojrzeniem na nasz wyjątkowo piękny krajobraz (bogactwo i siłę atrakcji Kudowy Zdroju niegasnącą od stuleci) i zachodzące w nim zmiany.
Wystawa jest także zaproszeniem, aby czas zatrzymania się i odpoczynku wykorzystać dla refleksji. Jan Paweł II, jako kardynał był gościem naszego miasta, a jako papież sformułował nadal aktualną diagnozę „Europa przeżywa noc duszy”, „Europa potrzebuje duszy”. Wśród 202 zarejestrowanych przez nas krzyży i kapliczek powstałych w okresie 1707-2008 znajdujemy aż 12-ście Grup Ukrzyżowania, 32 „Męki „Pańskie” i 57 różnego typu krzyży (o wysokości do 7 metrów). Panujący tutaj klimat kulturowy był zdominowany przez ludową duchowość pasyjną.
Nasuwają się pytania czy ówczesna „recepta na życie” może być nadal użyteczną? Czy przybywających po zdrowie duszy i ciała kuracjuszom, turystom, ale poruszających się w gęstej „sieci” obiektów sakralnych mieszkańcom, kapliczki i krzyże przydrożne mogą w czymś pomóc, czymś ubogacić, stać się cenna busolą?
Ks. Tadeusz Fitych, fragment wypowiedzi dla mediów
Zamieść poniższy banner na swojej stronie www
Katalog wystawy "Boże Młyny" - cena 30 zł
Jak możesz nam pomóc? Możesz wpłacić dowolną kwotę jednorazowo lub co miesiąc bezpośrednio na konto Portalu Świętego Izydora. Wystarczy kliknąć w poniższy banner.
Bóg zapłać za okazaną nam pomoc!
|